Sprememba terminologije prometna nesreča – pobuda in predlog
Za kaj gre?
Globalne organizacije, ki delujejo na področju varne mobilnosti in njenih posledic, kot so ZN, WHO, ETSC, že vrsto let namesto izraza prometna nesreča (traffic accident) uporabljajo besedo trčenje (road traffic crash/collision). Spremembo terminologije so na pobudo organizacije Road Peace, članice FEVR (Evropsko združenje žrtev prometnih nesreč), sprejeli že vrsto let nazaj. Z globalnimi prizadevanji za zmanjšanje števila in posledic najhujših prometnih nesreč, jasnim ciljem do 2030 in Vizijo NIČ do 2050, so številne države v svojih strategijah in akcijskih načrtih sprejele številne programe in aktivnosti. Na področju spremembe zakonodaj so določena vedenja in ravnanja udeležencev opredelili kot kazniva dejanja in s tem tudi posegle v širše razumevanje nastanka, posledic, odgovornosti in odnosa do »prometne nesreče« kot do razumevanja pojma »nesreča«. Svoj prispevek so dodali tudi drugi deležniki na področju temeljne zakonodaje in pojmovanja »nesreče«, deležniki vzgoje in izobraževanja, ki so v nadaljevanju v materinem jeziku iskali primeren izraz za nadomestilo besedne zveze »prometna nesreča«. ZN, WHO in ETSC so tako sprejeli obrazložitev FEVR, katere članica smo tudi mi, da je izraz »nesreča« za mnoge ljudi lahko žaljiva, predvsem v primerih, kjer so zaradi nevarnih in agresivnih ravnanj voznikov (alkohol, prehitra in agresivna vožnja, itd.) ljudje izgubili življenja ali bili hudo telesno poškodovani. »Primerjati padec krožnika, ki je praviloma nesreča, s trkom, v katerem zaradi neodgovornega ali zelo nepremišljenega ravnanja nekdo umre ali je poškodovan, je neprimerna in žaljiva za številne svojce, bližnje, prijatelje, sodelavce in celotno družbo…,” so takrat zapisali v Road Peace.
POBUDA IN PREDLOG
S sprejetjem nove ReNVCP 2023-2030 smatramo, da bi bil primeren trenutek, da tudi v Sloveniji preučimo razloge in možnosti za spremembo terminologije. Slovenija se v okviru EU pridružuje državam, ki so v svoji represivni zakonodaji opredelile določena ravnanja v prometu kot kazniva dejanja in jih kot taka seveda v pravnem, vzgojnem, sociološkem in kulturnem razumevanju morebiti ni več smiselno opredeljevati kot »nesrečo«. Pri tem je seveda povsem legitimno osvetliti, kaj za besedo »prometna nesreča« ta termin nosi še v razumevanju vzrokov, posledic, sankcij, odškodnin, pravic žrtev, vzgajanja in odgovornosti ipd..
Sami vidimo spremembo v smeri terminologije, ki jo uporabljajo v ZN, WHO in ETSC, kjer bi termin »prometne nesreče« smiselno spremenili v besedno zvezo »trk« ali »trčenje« vozil, vozila in pešca, kolesarja itd.. S tem se seveda izognemo nepotrebnim »pomanjševalnicam« odgovornosti, viktimizaciji žrtev in povzročiteljev, zadreg v vzgoji in izobraževanju otrok in mladih itd.. V prvem koraku je nedvomno potrebna opredelitev ključnih državnih deležnikov (Policija, AVP, Min. za infrastrukturo, pravosodje itd..) ter drugih deležnikov na področju varne mobilnosti. Predvidevamo pa, da bi spremembo v tako v strokovnem, kot v javnem in vsakdanjem jeziku lahko uporabljali šele po spremembi temeljne terminologije v pristojnem zakonu s področja varne mobilnosti (Zakon o pravilih cestnega prometa).
Z namenom poenotene komunikacije je v sodelovanju Zavoda Varna pot in Javne agencije RS za varnost prometa med drugim nastal pomenljiv razlagalni video. Kampanjo so s kratkimi izjavami podprli tudi drugi pomembni deležniki: Policija, Slovenska Karitas, Zavod Reševalni pas, AMZS, SIM Center.
NOVICE
»Prometna nesreča ni nesreča« – institucije in strokovnjaki pozvali k spremembi terminologije in družbenega razumevanja
10. 4. 2025 je na Izpitnem centru Javne agencije RS za varnost prometa v Ljubljani potekala okrogla miza z naslovom »Prometna nesreča ni nesreča«, ki sta jo organizirala Zavod Varna pot in Javna agencija RS za varnost prometa. Dogodek je združil strokovnjake, predstavnike institucij, medije in širšo javnost v razpravi o nujnosti spremembe jezika in dojemanja prometnih nesreč v slovenskem prostoru.
STA posnetek prenosa v živo
Okrogla miza Zavoda Varna pot in Javne agencije RS za varnost prometa z naslovom Prometna nesreča ni nesreča.