Čista nula, čista vest je nadaljevanje mednarodne akcije “Evropska noč brez prometnih nesreč”. Cilj projekta je doseči čim več dni brez prometnih nesreč in zmanjšati število pretežno mladih voznikov, ki sedejo za volan pod vplivom alkohola.
Preko akcij na prireditvah (koncerti, Maturantska parada, Škisova tržnica, Vinska pot, itd.) in v gostinskih lokalih po Sloveniji želimo mlade pripraviti do tega, da načrtujejo varen odhod domov z zabave in se s tem približujejo Viziji NIČ – nič smrtnih žrtev in težko poškodovanih na naših cestah.
ČISTA NULA ZA VSE AKTIVNE UDELEŽENCE V PROMETU
V letu 2020 je analiza Policije in Javne agencije RS za varnost prometa izkazala porast alkohola med vsemi aktivnimi udeleženci v cestnem prometu (vozniki, kolesarji, pešci, vozniki skirojev, udeleženci na rolerjih, rolkah, itd.). Ker je alkohol zaznan v vseh porah aktivnih udeležencev, smo se odločili, da aktivnosti Čista nula, čista vest razširimo tudi mi med vse udeležence cestnega prometa in prispevamo še večji košček k prizadevanju uresničevanja Vizije NIČ.
Zaskrbljujoči podatki za leto 2022
Skupaj je zaradi povzročiteljev prometnih nesreč pod vplivom alkohola (pod in nad dovoljeno mejo) ter povzročiteljev pod vplivom prepovedanih drog ali drugih psihoaktivnih snovi umrlo 33 udeležencev cestnega prometa (39 % vseh umrlih).
- ALKOHOL:
V letu 2022 se je zaradi povzročiteljev prometnih nesreč pod vplivom alkohola (nad dovoljeno mejo) pripetilo 1.590 (1.513) prometnih nesreč oz. 5 % več kot v letu 2021. Povečanje beležimo tudi pri številu prometnih nesreč s telesno poškodbo in smrtjo za 3 % v primerjavi z letom poprej.
Skupaj je v prometnih nesrečah, ki jih je povzročil alkoholiziran udeleženec, umrlo 17 (37) udeležencev oz. 54 % manj kot v letu 2021 (20 umrlih manj). Delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč s smrtnim izidom v letošnjem letu znaša 21 % (v letu 2021 33 %, v 2020 pa 37 %).
Povečanje beležimo pri hudo telesno poškodovanih udeležencih – skupaj se je hudo telesno poškodovalo 128 (111) udeležencev (+15 %), lažje telesno poškodovanih pa je bilo 624 (615) poškodovanih (+1 %).
Udeleženci z dovoljeno mejo alkohola, so v letu 2022 povzročili 278 prometnih nesreč, od tega 122 s telesno poškodbo. V omenjenih prometnih nesrečah je umrlo 6 udeležencev, 32 je bilo hudo telesno poškodovanih, 122 pa lažje telesno poškodovanih.
- PREPOVEDANE SUBSTANCE:
V letu 2022 se je zaradi povzročiteljev pod vplivom prepovedanih drog ali drugih psihoaktivnih snovi pripetilo 87 prometnih nesreč, od tega 67 prometnih nesreč s telesno poškodbo udeleženca. V omenjenih prometnih nesrečah je umrlo 13 udeležencev (2 več kot v letu 2021), 28 je bilo hudo telesno poškodovanih (4 več kot v letu 2021), 51 pa je bilo lažje telesno poškodovanih (19 več kot v letu 2021). Delež umrlih zaradi omenjenih povzročiteljev je bil v preteklem letu najvišji – 17 %.
Od skupno 12 povzročiteljev smrtnih prometnih nesreč (v katerih je umrlo 13 udeležencev), so bili tudi trije z nedovoljeno stopnjo alkohola.
Vpliv alkohola na prometno varnost
Cilj akcije Čista nula, čista vest je spodbujanje primernega odnosa in odgovornosti do alkohola, zlasti med mladimi.
Alkohol ostaja eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče. Zaradi alkohola se zmanjšujejo naše sposobnosti varnega sodelovanja v prometu, zaznava, predvidevanja in presoje ter odločanja in končne izvedbe ustreznega ravnanja. Zato se zaradi vpliva alkohola že pri koncentraciji 0,5 promila verjetnost povzročitve prometne nesreče podvoji, pri 1,1 promila alkohola pa 8-krat poveča v primerjavi s treznim voznikom.
Povabite nas v svoje lokalno okolje, da tudi pri vas dosežemo cilj: Čista nula, čista vest!
VAM JE PROJEKT VŠEČ?
Podprite naš projekt Čista nula, čista vest s simbolično donacijo.