Scroll Top
Linhartova cesta 51, 1000 Ljubljana

Alkohol in hitrost – zvesta prijatelja na slovenskih cestah

index

Velikokrat ne vemo, kaj sami ali drugi skrivamo v svojih odločitvah, ravnanju. Nemalokrat pa, ko je javna debata o alkoholu v cestnem prometu se kreše milijon razlag, do kje, kdaj, kdo bolje vozi v kakšnem stanju, kaj je povprečje, kdo pa se ni nikoli probal itd.

Ko si vzamemo “pravico” da pred vožnjo pijemo, praviloma “kupimo vstopnico” za ravnanje v cestnem prometu, ki ni pod našo kontrolo. Z njo vstopimo v svet “pravice” vseh tistih, ki želimo spoštovati zdravje in življenje drugih in tudi lastno. Le kdaj bomo naredili korak naprej in se zavedali, da ima večina prometnih nesreč z najhujšimi posledicami v ozadju kupljeno to vstopnico… odpovejmo se je in uresničimo Vizijo NIČ.


Omejitev je bila 50 km/h, pod vplivom alkohola pa je vozil več kot 125 km/h

Voznik v Kranju, ki je vozil pod vplivom alkohola, je na območju z omejitvijo 50 km/h divjal s povprečno hitrostjo več kot 125 km/h in vmes tudi nevarno prehiteval. Gorenjski policisti so sicer pretekli konec tedna obravnavali več udeležencev pod vplivom alkohola in drog, zato na PU Kranj znova opozarjajo, kako nevarno je tovrstno početje.

Gorenjski policisti so ta konec tedna obravnavali več udeležencev, ki so bili pod vplivom alkohola ali drog. Prometni policisti so jih iz prometa izločili deset – sedem jih je bilo pod vplivom alkohola, še trije udeleženci pa so bili pozitivni na hitrem testu za prepovedane droge. Med pijanimi (0,64 mg/l) je bil tudi voznik, ki je v Kranju, kjer je bila omejitev 50 km/h, vozil s povprečno hitrostjo več kot 125 km/h in vmes tudi nevarno prehiteval. Iz prometa so ga policisti izločili.

Kranjskogorski policisti so obravnavali enega voznika pod vplivom alkohola in voznico pod vplivom prepovedanih drog. Dva voznika sta bila zaradi alkohola izločena še v Škofji Loki ter po eden v Kranju in Tržiču.

Opozarjamo pred nevarnim učinkom alkohola in drog. Obe substanci slabšata voznikove reakcije in kažeta lažno resničnost. Človek si pod takim vplivom domišlja, da je situacija manj nevarna, kot je v resnici, dejansko pa vid, motorika in samodojemanje ne delujejo, kot bi morali. Zato ne vozite pod vplivom nevarnih substanc in si uredite drug prevoz,” pozivajo na PU Kranj.

Vir.

TINA KLEMENČIČ

Ljubezen in strast do dela z otroki sta ji bili dani v zibelko. Tako je študij, z njim poklic in skoraj desetletje ustvarjanja pozitivnega in spodbudnega učnega okolja za predšolske otroke, rdeča nit njenega zivljenja.

Razumevanje razvojnih in čustvenih potreb otrok z vesljem prenaša iz profesionalnega dela v lastno družino in obratno. S svojim krativnim razmišljanjem, vrednotami, zgledom in metodami učenja bo v programe “Živimo Vizijo NIČ” za otroke in mladostnike vnesla dodaten kreativni segment raziskovanja in učenja. Svet trajne in varne mobilnosti sta nedvomno vsebinska izziva prihodnosti, katera želi najmlajšim in njihovim staršem približati, jih nanju pripraviti ter jih opolnomočiti. Možnosti in priložnosti so tako v Sloveniji kot v naših programih na vsakem koraku. “Spoznajte jih!” vam sporoča v izziv.

PIA GOLOB

V naših življenjih se zgodi, da si poslanstva ne izberemo sami, temveč slednje poišče nas. Študij molekulske in funkcionalne biologije je začrtal njeno prihodnjo profesionalno pot. Tragična nesreča, v kateri je Pia izgubila mlajšo 20-letno sestro, je v njej zbudila drugačne načrte. Pridružila se je skupini mladih moderatork in kmalu svoje talente vključila v nadgradnjo številnih preventivno-izobraževalnih programov Zavoda. Pedagoško delo z otroki in mladimi jo je prevzelo in motiviralo v dodaten pedagoški študij.

Od septembra 2022 izvaja strokovne naloge vodje projekta.

KAJA KOBAL

Kaja Kobal ima večletne izkušnje moderatorke v naših preventivno izobraževalnih delavnicah. Kreiranje strokovnih vsebin, veščine in primerno podajanje primerni starostni in ciljni populaciji, so ji kot študentki socialne pedagogike vedno predstavljali izziv in strokovni motiv. Svoja dodatna znanja je na različnih področjih podpore žrtvam prometnih nesreč pridobivala v FEVR – Evropskem združenju žrtev prometnih nesreč, kjer je aktivno izvajala naloge na področju strateškega komuniciranja.

Kaja je “nevidni svet žrtev prometnih nesreč” spoznala že kot 12-letni otrok. V prometni nesreči je izgubila svojega očeta.

Od septembra 2020 je izvajala strokovne naloge vodje projekta, s 1. oktobrom 2023 pa je imenovana v programsko vodjo.