Linhartova cesta 51, 1000 Ljubljana

Zaključek delavnic Skrbimo za varne šolske poti

Foto: Robert Balen

Ob pričetku novega šolskega leta smo s podjetjem Lidl Slovenija že peto leto zapored po osmih izbranih mestih v Sloveniji organizirali preventivno-izobraževalne delavnice o varnosti v prometu, imenovane Skrbimo za varne šolske poti. Osrednji namen delavnic je bil izobraževanje in ozaveščanje otrok, mladostnikov in njihovih staršev o odgovornem ravnanju v prometu. Skupno se je delavnic udeležilo več kot 3.200 obiskovalcev, več kot 1.600 otrok pa se je preizkusilo na prometnem poligonu.

S projektom smo korak bližje k večji varnosti v prometu, ki jo lahko zagotovimo le s stalnim učenjem in tako našim najmlajšim pomagamo, da odrastejo v odgovorne udeležence v cestnem prometu. Mladi se prek praktičnih prikazov in preizkusov najbolj učinkovito naučijo pravilnega obnašanja in ustreznega reagiranja v prometu, kako si pravilno nadeti čelado in se pripeti ter zakaj je pomembno, da smo kot udeleženci prometa spočiti in pozorni na dogajanje. Najmlajši so se na letošnjih delavnicah preizkusili na posebej oblikovanem prometnem poligonu, prek igre spoznali pomen obvezne opreme na kolesu, naletne teže ter otroške varnostne sedeže. Za starejše otroke in starše pa je bil na voljo prenovljen spretnostni poligon, ki so ga premagali na kolesu ali skiroju. Delavnice so vključevale tudi simulator vožnje pod vplivom alkohola, drog in utrujene vožnje. Delavnic, ki so potekale med 28. avgustom in 27. septembrom 2018, v Ljubljani, Mariboru, Slovenj Gradcu, Murski Soboti, Kranju, Črnomlju, Sevnici in Postojni se je udeležilo tudi 9 lokalnih izobraževalnih ustanov, v nekaterih mestih pa so aktivnosti sooblikovali tudi policisti iz lokalnih policijskih postaj. Vseh osem delavnic je potekalo na prostem pred Lidlovimi poslovalnicami.

Foto: Robert Balen
Foto: Robert Balen
Foto: Robert Balen
Foto: Robert Balen
Foto: Robert Balen

PIA GOLOB

V naših življenjih se zgodi, da si poslanstva ne izberemo sami, temveč slednje poišče nas. Študij molekulske in funkcionalne biologije je začrtal njeno prihodnjo profesionalno pot. Tragična nesreča, v kateri je Pia izgubila mlajšo 20-letno sestro, je v njej zbudila drugačne načrte. Pridružila se je skupini mladih moderatork in kmalu svoje talente vključila v nadgradnjo številnih preventivno-izobraževalnih programov Zavoda. Pedagoško delo z otroki in mladimi jo je prevzelo in motiviralo v dodaten pedagoški študij.

Od septembra 2022 izvaja strokovne naloge vodje projekta.

KAJA KOBAL

Kaja Kobal ima večletne izkušnje moderatorke v naših preventivno izobraževalnih delavnicah. Kreiranje strokovnih vsebin, veščine in primerno podajanje primerni starostni in ciljni populaciji, so ji kot študentki socialne pedagogike vedno predstavljali izziv in strokovni motiv. Svoja dodatna znanja je na različnih področjih podpore žrtvam prometnih nesreč pridobivala v FEVR – Evropskem združenju žrtev prometnih nesreč, kjer je aktivno izvajala naloge na področju strateškega komuniciranja.

Kaja je “nevidni svet žrtev prometnih nesreč” spoznala že kot 12 letni otrok. V prometni nesreči je izgubila svojega očeta.

Od septembra 2020 izvaja strokovne naloge vodje projekta.